השאלה
במחקר על דלתא 20 ראינו שסגירה ב-50% רווח כמעט מכפילה את הרווח לכל שנה שהכסף בסיכון, שיציאה ב-21 יום לבדה כמעט לא משנה אותו, ושאף כלל לא מקטין את ההפסד הגרוע.
האם זה נכון רק בדלתא 20, או בכל מרחק מהכסף? פוט רחוק מהכסף (דלתא 10) מתנהג אחרת לגמרי מפוט על הכסף (דלתא 50): הוא גובה פחות, מנצח יותר, ונשחק בקצב אחר. המחקר הזה מריץ את אותם ארבעה כללים על ארבע דלתות נוספות.
המושגים בשתי דקות
דלתא - מספר בין 0 ל-100 שמתאר כמה רחוק מחיר המימוש מהמדד. דלתא 10 רחוקה מאוד מתחת למדד, זולה, ומסתיימת ברווח כמעט תמיד. דלתא 50 נמצאת בערך על המחיר הנוכחי, יקרה פי חמישה, ומסתיימת ברווח בתדירות נמוכה יותר. מדריך מלא לדלתא.
רווח לשנת חשיפה - הרווח הממוצע לעסקה, חלקי הימים שהיא פתוחה, כפול 365. כמה מרוויח חוזה אחד על כל שנה שהכסף בסיכון. ההסבר המלא, וכל שאר המושגים, במחקר על דלתא 20.
מה בדקנו
בדיוק אותה עסקה כמו במחקר על דלתא 20, ורק הדלתא משתנה: מכירת פוט חשוף אחד על אס פי אקס, בפקיעה הקרובה ל-45 יום, כניסה בכל יום מסחר ב-09:45, ינואר 2013 עד אוגוסט 2026, בלי סטופ ובלי עמלות. כל כניסה יומית נלקחת - כ-3,400 עסקאות לכל הרצה. ארבע דלתות כפול ארבעה כללים - שש-עשרה הרצות ב-Option Omega, על מחירי אופציות היסטוריים אמיתיים.
ארבעה כללי יציאה, ארבעה מרחקים מהכסף
כל קו הוא כלל יציאה אחד. הציר האופקי הוא הדלתא של הפוט שנמכר: 10 רחוק מהכסף, 50 על הכסף. הרווח הממוצע לעסקה חלקי הימים שבהם היא פתוחה, כפול 365 - כמה מרוויח חוזה אחד על כל שנה שהכסף בסיכון.
כל המספרים לדלתא אחת
בחרו דלתא. כל כרטיס הוא כלל יציאה אחד, וכל מספר בו כתוב בשורה משלו. ההשוואה בתחתית כל כרטיס היא מול החזקה עד הפקיעה באותה דלתא.
- רווח לשנת חשיפה, לחוזה
- $7,215
- רווח ממוצע לעסקה
- $1,024
- ימים בעסקה, בממוצע
- 51.8
- אחוז הצלחה
- 97.5%
- רווח ממוצע בעסקה מרוויחה
- $1,518
- הפסד ממוצע בעסקה מפסידה
- -$18,640
- העסקה הגרועה ביותר
- -$67,763
- שמירת פרמיה
- 67.3%
- מספר עסקאות
- 3,385
- רווח לשנת חשיפה, לחוזה
- $7,750
- רווח ממוצע לעסקה
- $654
- ימים בעסקה, בממוצע
- 30.8
- אחוז הצלחה
- 88.6%
- רווח ממוצע בעסקה מרוויחה
- $1,201
- הפסד ממוצע בעסקה מפסידה
- -$3,582
- העסקה הגרועה ביותר
- -$67,520
- שמירת פרמיה
- 42.8%
- מספר עסקאות
- 3,402
הרווח לשנת חשיפה גבוה ב-7% מהחזקה עד הפקיעה באותה דלתא.
- רווח לשנת חשיפה, לחוזה
- $15,985
- רווח ממוצע לעסקה
- $600
- ימים בעסקה, בממוצע
- 13.7
- אחוז הצלחה
- 99.3%
- רווח ממוצע בעסקה מרוויחה
- $792
- הפסד ממוצע בעסקה מפסידה
- -$25,452
- העסקה הגרועה ביותר
- -$59,430
- שמירת פרמיה
- 39.1%
- מספר עסקאות
- 3,413
הרווח לשנת חשיפה גבוה ב-122% מהחזקה עד הפקיעה באותה דלתא.
- רווח לשנת חשיפה, לחוזה
- $12,747
- רווח ממוצע לעסקה
- $454
- ימים בעסקה, בממוצע
- 13
- אחוז הצלחה
- 93.9%
- רווח ממוצע בעסקה מרוויחה
- $783
- הפסד ממוצע בעסקה מפסידה
- -$4,650
- העסקה הגרועה ביותר
- -$67,520
- שמירת פרמיה
- 29.6%
- מספר עסקאות
- 3,413
הרווח לשנת חשיפה גבוה ב-77% מהחזקה עד הפקיעה באותה דלתא.
מכירת פוט חשוף אחד על אס פי אקס, פקיעה הקרובה ל-45 יום, כניסה בכל יום מסחר ב-09:45, ינואר 2013 עד אוגוסט 2026, בלי סטופ ובלי עמלות. מקור: עשרים וארבע הרצות ב-Option Omega.
איך קוראים את הגרף. בחרו "רווח לשנת חשיפה". הקו הירוק (סגירה ב-50%) נמצא מעל כל האחרים בכל ארבע הדלתות. הקו האפור (החזקה) והקו התכלת (21 יום) כמעט נוגעים זה בזה. עברו ל"ההפסד הגרוע" - ארבעת הקווים כמעט על אותו מקום.
מה המשמעות של הממצאים
מה לקחת מכאן, בשלוש שורות
אחת. בכל ארבע הדלתות, סגירה ב-50% רווח נותנת את הרווח הגבוה ביותר לשנת חשיפה - אבל היתרון שלה קטן ככל שמתקרבים לכסף: פי 2.2 מהחזקה בדלתא 10, ופי 1.5 בדלתא 50.
שתיים. יציאה ב-21 יום לבדה כמעט לא משנה את הרווח לשנת חשיפה באף דלתא - בין 2% פחות ל-7% יותר מהחזקה.
שלוש. ההפסד הגרוע כמעט זהה בכל הכללים, בכל דלתא. והוא גדל עם הדלתא: מכ-59 עד 68 אלף דולר בדלתא 10, לכ-92 עד 97 אלף בדלתא 50.
הממצא הראשון: סגירה ב-50% מובילה בכל מקום, ובפער שהולך וקטן. הרווח לשנת חשיפה, לחוזה:
- דלתא 10: החזקה 7,215 דולר. סגירה ב-50%: 15,985 - פי 2.2.
- דלתא 30: החזקה 16,855. סגירה ב-50%: 29,540 - פי 1.75.
- דלתא 40: החזקה 21,188. סגירה ב-50%: 35,090 - פי 1.66.
- דלתא 50: החזקה 24,831. סגירה ב-50%: 38,201 - פי 1.54.
הסיבה נראית בימי ההחזקה. בדלתא 10 עסקה עם יעד 50% נסגרת בממוצע אחרי 13.7 יום; בדלתא 50 - אחרי 20.6 יום. פוט רחוק מהכסף מאבד חצי מערכו מהר, ולכן משחרר את הכסף מהר יותר.
הממצא השני: יציאה ב-21 יום, לבדה, היא כמעט החזקה. בדלתא 10 היא גבוהה מהחזקה ב-7% (7,750 דולר). בדלתא 30 - ב-3% (17,326). בדלתא 40 היא כבר נמוכה ב-1% (20,964), ובדלתא 50 - ב-2% (24,341). מה שהיא כן עושה: מקטינה את ההפסד הממוצע בעסקה מפסידה, למשל בדלתא 50 מ-16,684 דולר בהחזקה ל-10,316.
הממצא השלישי: ככל שמתקרבים לכסף, יותר עסקאות לא מגיעות ל-50%. בכלל של סגירה ב-50%, מספר העסקאות שלא הגיעו ליעד אף פעם והוחזקו עד הפקיעה:
- דלתא 10: 26 עסקאות, בהפסד ממוצע של 24,473 דולר.
- דלתא 30: 143 עסקאות, בהפסד ממוצע של 21,400.
- דלתא 40: 205 עסקאות, בהפסד ממוצע של 20,783.
- דלתא 50: 289 עסקאות, בהפסד ממוצע של 19,733.
בכל הדלתות, עסקה שלא הגיעה ל-50% הסתיימה ברווח לכל היותר ב-9.3% מהמקרים.
הממצא הרביעי: מה עולה להוסיף 21 יום לכלל ה-50%. הכלל המשולב עוצר את העסקאות שלא מגיעות ליעד, ומשלם על זה ברווח לשנת חשיפה:
- דלתא 10: מ-15,985 ל-12,747 דולר - פחות 20%. ההפסד הממוצע בעסקה מפסידה יורד מ-25,452 ל-4,650 - פי 5.5 פחות.
- דלתא 30: מ-29,540 ל-25,550 - פחות 14%. ההפסד הממוצע יורד מ-22,779 ל-9,048 - פי 2.5.
- דלתא 40: מ-35,090 ל-29,532 - פחות 16%. ההפסד הממוצע יורד מ-21,896 ל-10,656 - פי 2.1.
- דלתא 50: מ-38,201 ל-31,891 - פחות 17%. ההפסד הממוצע יורד מ-21,977 ל-11,815 - פי 1.9.
כלומר: ככל שמוכרים רחוק יותר מהכסף, 21 יום מקטין יותר את ההפסד הממוצע - אבל גם עולה יותר ברווח, באחוזים.
הממצא החמישי: ההפסד הגרוע לא זז. בדלתא 30, ההפסד הגרוע בהחזקה ובסגירה ב-50% היה אותה עסקה בדיוק: 85,597 דולר. ביציאה ב-21 יום ובכלל המשולב: 85,175. אותה תמונה בדלתא 40 ו-50. רק בדלתא 10 סגירה ב-50% הייתה נמוכה יותר (59,430 דולר, מול 67,763 בהחזקה). כמו בדלתא 20 - נפילה מהירה בשבועות הראשונים לא פוגשת אף כלל.
הממצא השישי: אחוז ההצלחה מספר סיפור הפוך לרווח. בכל דלתא, סגירה ב-50% מנצחת הכי הרבה (99.3% בדלתא 10, 92.3% בדלתא 50), ויציאה ב-21 יום הכי מעט (88.6% ו-78.5%). אבל יציאה ב-21 יום היא גם זו עם ההפסד הממוצע הקטן ביותר. אחוז הצלחה לבדו לא אומר כמה מרוויחים.
מה זה אומר בפועל:
- הדפוס של דלתא 20 מחזיק בכל המרחקים. סגירה ב-50% מובילה ברווח לשנת חשיפה, 21 יום לבדו כמעט לא משנה, וההפסד הגרוע לא זז.
- ככל שמוכרים רחוק יותר מהכסף, הניהול חשוב יותר - גם היתרון של ה-50% וגם ההגנה של 21 יום גדולים יותר בדלתא 10.
- לנפילה מהירה צריך כלי אחר. זה נכון בכל הדלתות.
מה המחקר לא אומר:
הרווח לשנת חשיפה הוא לחוזה, לא תשואה על החשבון. והביטחונות הנדרשים שונים מאוד בין דלתא 10 לדלתא 50 - לכן אין כאן השוואה בין הדלתות במונחי תשואה על הכסף, רק בין הכללים בתוך כל דלתא.
כ-3,400 עסקאות הן לא 3,400 תצפיות בלתי תלויות. עסקאות שנפתחו בימים סמוכים חיות את אותו שוק, ונפילה אחת פוגעת בעשרות מהן בבת אחת.
ימי ההחזקה בהחזקה עד הפקיעה מנופחים מעט (ממוצע 51.8 יום, חציון 49.3), כי ב-2013-2014 היו פחות פקיעות. זה מוריד מעט את הרווח לשנת חשיפה של ההחזקה, בכל הדלתות באותה מידה.
המספרים לפני עמלות והחלקה, ובלי שום סטופ לוס.